A gépjármű téli felkészítése alapvető fontosságú a biztonságos közlekedés és a jármű megfelelő működése szempontjából. Bár sokan rutinszerűen elvégzik a szükséges teendőket október-november környékén, posztunkban összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni a váratlan helyzetek elkerülése érdekében. Az ellenőrzések elvégzése garantálja, hogy az autó felkészült a télre, utasai pedig biztonságosan használhatják zordabb időjárási körülmények között is.
A téli gumik felszerelése
A téli gumik jobb tapadást biztosítanak hideg, havas, jeges utakon. Fontos, hogy a gumik mintázata megfelelő mélységű legyen és a gumi ne legyen elöregedett. Hazánkban nem írja elő jogszabály, hogy mikortól kötelező a téli gumi használata, így általában október elején indul az átszerelési időszak, de sokan csak novemberben vagy decemberben, a fagypont körüli hőmérsékletek megérkeztével jelentkeznek be szerelőjükhöz. Érdemes azonban észben tartani a hét fokos szabályt, amelyet a gumiabroncs anyagának keménysége és a hőmérséklet közötti összefüggés hívott életre.
Amennyiben ugyanis tartósan hét fok alá csökken a hőmérséklet, a nyári abroncs anyagának keménysége növekszik, rosszabb lesz a tapadása, ez pedig balesetveszélyes helyzetekhez vezethet.
Az autógumik helyes használatáról ide kattintva tájékozódhat bővebben.
Az akkumulátor ellenőrzése
A téli időszakban az autó különböző rendszerei (fűtés, ülésfűtés, ablakfűtés, világítás) több energiát igényelnek, ami tovább terheli az akkumulátort. Ennek megfelelően ellenőrizni kell az akkumulátor töltöttségét, kapacitását, illetve, pólusait meg kell tisztítani. Nulla fok körüli hőmérséklet esetén az akkumulátor teljesítménye
akár 20-30%-kal is csökkenhet a nyári teljesítményhez képest, míg -20 fokban a csökkenés mértéke az 50%-ot is elérheti.
Fagyálló hűtőfolyadék
A hűtőrendszer megfelelő működéséhez fontos, hogy a téli időszakban a hűtőfolyadék mindig fagyálló legyen. Ellenőrizni kell a folyadék koncentrációját és szintjét is. Ha ugyanis a motorban keringő hűtőfolyadék megfagy, akkor a térfogat növekedés miatt a jég könnyen szétrepesztheti a motorblokkot több százezer forintos kárt okozva az autó használójának.
A fűtés és ablakleolvasztó rendszer ellenőrzése
A jól működő fűtési rendszer és a szélvédő leolvasztó funkció nélkülözhetetlen télen az autó belső hőmérsékletének fenntartásához és a megfelelő látási viszonyok biztosításához. Teszteljük a rendszereket, hogy biztosak legyünk a megfelelő működésben!
A megfelelő autóvilágítás
Télen korábban sötétedik, ezért fontos, hogy az összes lámpa, különösen a fényszórók, a ködlámpák és a hátsó világítás hibátlanul működjenek. A kiégett izzók cseréje és a fényszóró búra tisztán tartása elengedhetetlen a téli hónapokban. Tapasztalataink alapján nem mindenki számára egyértelmű az sem, hogy mikor melyik fényszórót kell alkalmazni, a helyzetet pedig az sem segíti, hogy az új típusú autók már automata fényszóró rendszerrel is rendelkeznek és sokan azt gondolják, az automata funkció majd mindent megold magától. Ide kattintva részletesen olvashat a helyes használati módokról.
Jól működő ablaktörlők
Az ablaktörlő lapátjai télen fokozott igénybevételnek vannak kitéve. A téli időjárás beköszöntével érdemes ellenőrizni, hogy megfelelően törlik-e a szélvédőt, nincsenek-e lefagyva az ablaktörlő lapátok.
A fékrendszer ellenőrzése
Az autó fékrendszere több alapvető elemből tevődik össze, mint például a féktárcsák, a fékbetétek, a fékdobok, a fékpofák és a fékfolyadék. Ahhoz, hogy a rendszer megfelelően működjön, minden alkatrésznek kifogástalan állapotban kell lennie.
Megbízhatósága télen még az átlagosnál is sokkal fontosabb, így érdemes megvizsgálni a fékbetétek és a féktárcsák állapotát, valamint ellenőrizni a fékfolyadék szintjét és minőségét is!
Az elmaradhatatlan, mégis sokszor elmaradó alvázvédelem
A hideg hónapok beköszönte előtt kevesebb figyelem jut a az autó alvázának megfelelő kezelésére. Mivel a sózott, nedves utakon az alváz könnyen korrodálódhat, ha elmarad az alvázvédelem, előfordulhat, hogy tavasszal váratlan, több százezer forintos kiadásokkal kell szembenézni. A rozsda kegyetlen ellenfél, a megfelelő kezelés viszont meghosszabíthatja az autó élettartamát.
———————————————————————————————————————————————————————-
A fenti lépések mellett nem szabad megfeledkezni azokról az eszközökről sem, amelyek nélkül télen nem jó ötlet nekivágni a vezetésnek. Érdemes az autóban tartani jégkaparót, kesztyűt, indítókábelt és zseblámpát, amelyek evidensnek tűnnek ugyan, hiányuk azonban gyakran csak akkor derül ki, amikor szükség lenne rájuk, de nincsenek az autóban.
Comments are closed.