Elérkezett a téli gumiabroncsok cseréjének időszaka, melynek apropóján interjúra hívtuk Buzás Istvánt, az ALCAR Hungária Kft. és a Gumi-Profi Team Kft. ügyvezetőjét. A nagyinterjú első részéből kiderül, mikortól érdemes téli gumit használni, mikor tekinthető egy gumiabroncs kopottnak és eloszlatunk pár félreértést a DOT számok kapcsán is.
Cégünk hosszú ideje partneri kapcsolatban áll Buzás István csapatával. Öndefiníciójuk szerint mindennel foglalkoznak, ami autó kerék és gumiabroncs, legyen szó személygépjárműről, kisteherautóról vagy off road-ról, emellett pedig Magyarország egyik legnagyobb felni forgalmazói is egyben.
Kezdjük egy aktuális kérdéssel: mikor kezdik el megrohamozni a gumiszervizeket Magyarországon a téli gumiabroncsok cseréje miatt?
Október elején pörög fel az átszerelési időszak, de sokan csak novemberben vagy decemberben, esetleg a fagypont körüli hőmérsékletek megérkeztével keresik fel a szerelőjüket. Más a helyzet például Ausztriában, ahol már októberben lezajlik a szezon, ugyanis a jogszabályok értelmében november elsejétől kötelező a téli gumi használata. Azt is látjuk ugyanakkor, hogy tanulva az előző évek esetleges rossz tapasztalataiból, sokan már a szezon kezdete előtt lefoglalják az időpontot, hogy ne kelljen sokat várakozni.
Létezik a köztudatban a hét fokos szabály, vagyis ha tartósan hét fok alá csökken a hőmérséklet, akkor érdemes lecserélni a nyári papucsokat. Mi az oka ennek?
A gumiabroncs keménysége és a hőmérséklet közötti összefüggés hívta életre a hét fokos szabályt.
A nyári abroncs keménysége ugyanis növekszik, ha tartósan hét fok alá csökken a hőmérséklet, ez pedig a megfelelő tapadás rovására megy.
Egyre többet hallani a négyévszakos gumiabroncsokról. Tapasztalható-e eltolódás a hagyományos téli-nyári szettekről a négyévszakos verziók felé?
Az értékesített abroncsok 85%-a téli vagy nyári abroncs, ugyanakkor dinamikusan növekszik a négyévszakos autógumik aránya is. Kicsit hitvita is, hogy ki melyiket választja, sokan a tesztek alapján próbálnak eligazodni, amelyek azonban nem mindig adnak egyértelmű választ. Régebben a négyévszakos gumiabroncsok fejlesztésekor a a téli abroncsokat vették alapul, de nem hozták azt a minőséget, amit a gyártók szerettek volna, majd egyes gyártók elkezdték a nyári abroncsot kiindulópontnak venni. Napjainkban azt mondhatjuk, hogy a négyévszakos gumiabroncs egyre kisebb kompromisszum és egyre többen élnek vele.
Kik használják elsősorban ezeket az abroncsokat?
Általában azok, akik városban közlekednek, kevés kilométert tesznek meg éves szinten a gépjárművel. A megfelelő gumiabroncs kiválasztásánál azonban mindig vegyük figyelembe a legfontosabb szempontot: a gumiabroncs milyensége a biztonság szempontjából kiemelkedően fontos.
Mikor minősíthető egy autógumi kopottnak, mikor van szükség a mielőbbi cseréjére?
Magyarországon a KRESZ előírásai szerint az 1,6 mm alatti profilmélységű gumiabroncs már nem használható, szabálysértésnek minősül, ha valaki ilyen paraméterű autógumikkal közlekedik. A gumiabroncsot gyártó cégek és a biztosítók már nem ennyire megengedőek, ők általában 4 mm-ben határozzák meg a határértéket. Ha a kínálatot nézzük, az új gumiabroncsok profilmélysége változó, általában 7-9 mm között mozog.
Mi azt javasoljuk az ügyfeleinknek, hogy ne közlekedjenek 4 mm-nél kisebb profilmélységű téli gumiabronccsal, míg a nyáriak esetében a 3 mm-t alkalmazzuk főszabályként.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy az új gumiabroncsokat inkább előre vagy hátra szereltessük, ha párban kell cserélni őket. Mi a helyes megoldás?
Nincs egységes válasz, több iskola is létezik ebből a szempontból. Az ügyfeleink általában az első (hajtott) kerekeken szeretnék látni az új abroncsokat, mi azonban mindig a hátsó tengelyre történő szerelést preferáljuk. Hogy miért? A gumiabroncs minősége mindig fontos az elinduláshoz, de ugyanilyen nélkülözhetetlen a megálláshoz és az sem mindegy, miképp viselkedik az autó például kanyarodásnál. Szerintem az utóbbi két szempont sokkal fontosabb, mint az elindulás. Az elől új abroncs, hátul kopott abroncs kombináció vezethet például olyan szituációkhoz, mint a túlkormányzottság, melynek következménye az autó megpördülése lehet. Abban is van azonban igazság, hogy ha a hátsó tengelyre szereljük fel az új gumikat, az valamivel hosszabb fékutat eredményez, az elindulást pedig kevésbé támogatja. Nincs tehát egységes álláspont, mi ettől függetlenül mindig a hátsó tengelyre történő felszerelést javasoljuk.
Lehetnek-e különböző teljesítményű gumiabroncsok ugyanazon a tengelyen?
A KRESZ előírásai szerint elég, ha azonos tengelyen ugyanolyan jellegű, tehát nyári vagy téli gumik vannak, az is engedélyezett, hogy az abroncsok különböző márkájúak legyenek. Szerintem azonban fontos az is, hogy ügyeljünk az abroncsok teljesítményére: ugyanarra a tengelyre ugyanolyan teljesítményű abroncsokat szerelünk fel. Profilmélységben soha nem ajánljuk az 1-1,5 mm-nél nagyobb különbséget a két abroncs között. Egyébként az abroncs- és autógyártók hivatalos álláspontja is az, hogy azonos mintázatú és kopottságú abroncsoknak kell lennie egy tengelyen.
Állandó téma a fórumokon a DOT szám. Mit jelent pontosan és mire kell figyelnünk a gumiabroncs megvásárlásakor?
Minden gumiabroncson található egy DOT szám, amely megmutatja, hogy mikor gyártották pontosan az autógumit. Sokan gondolják azt, hogy vásárláskor minden esetben a lehető legfiatalabb autógumit kell választani, holott a valóság ennél kicsit árnyaltabb.
A Magyar Gumiabroncs Szövetség hivatalos álláspontja szerint a fel nem szerelt gumiabroncsok élettartama 10 év, eddig lehet biztonságosan felhasználni őket. A Szövetség iránymutatása szerint a gumiabroncsok 3 éves korukig frissen gyártottnak, 3-5 éves kor között pedig újnak tekinthetőek. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogyan és hol tároljuk ezeket az abroncsokat. Fénytől, párától, víztől és a nagy hőmérséklet ingadozástól védett raktárban a gumiabroncs öregedése minimális. Kutatások szerint egy 2 hétig használt gumiabroncs minősége – amelyben a gumi felmelegszik, lehűl, napsütés és víz éri – megegyezik egy 1 évig, megfelelő körülmények között tárolt autógumi minőségével.
Vásárláskor sokan csak a DOT számot nézik és ennek alapján megveszik a legfiatalabb autógumit. Ha valaki hosszú távon szeretné használni az abroncsokat, és ezt meg is teheti, hiszen keveset használja az autóját, akkor valóban érdemes a DOT szám alapján vásárolni. Azonban egy jó körülmények között tárolt, 3 éves abroncs jó választás lehet azoknak, akik sokat közlekednek az autóval, tehát a gumik előbb fognak elkopni, mint megöregedni. Érdemes tehát a várható használati időt figyelembe tehát akkor, amikor döntést hozunk.
Az interjú második része ide kattintva érhető el.
Fotó: Unsplash
Comments are closed.