Április 3-án életbe léptek Donald Trump amerikai elnök Európát is sújtó vámjai. Az új vámszabályok elsősorban az európai alumínium- és acéltermékeket érintik, de az autóipari export egy része is áldozatául esik az új szabályozásnak. Merre tovább európai autóipar?
Az autógyártó cégek az elmúlt években üzleti modelljeik folyamatos újragondolására kényszerültek. A Covid járvány alatt fellépő chiphiány, a gyártási kapacitások visszaesése, a világjárványt követő gazdasági válság, valamint az elektromos gépjárművekre történő átállás újabb és újabb kihívások elé állították a globális autóipar szereplőit. Ebbe a folyamatba érkezett meg Donald Trump új vámrendelete, amely olyan kérdéseket vet fel, amelyekre most teljes bizonyossággal aligha tudjuk a válaszokat.
Cikkünkben sorra vettük, hogy milyen forgatókönyvek várhatnak az európai és a magyar autóiparra és a flottaszolgáltató cégekre az új adó bevezetése után, valamint hogy miképp érdemes ügyfeleinknek szemlélni a fennálló helyzetet.
Választási ígéretből valóság
Donald Trump 2025. március 26-án aláírt elnöki proklamációja értelmében az USA 25%-os vámtarifát vet ki minden, külföldön gyártott személyautóra és könnyű teherautóra, valamint bizonyos alkatrészekre. Az intézkedés 2025. április 3-tól lépett hatályba a gépjárművek esetében, míg az alkatrészekre vonatkozó 25%-os pótlólagos vámot 2025. május elejétől vezetik be. A vámokat Donald Trump elnök már a választási kampányban belengette nemzetbiztonsági okokra hivatkozva. Álláspontja szerint az évtizedek óta magas import miatt az amerikai autóipar versenyképessége csökkent, ami veszélyezteti az USA ipari bázisát és ellátási láncait. Trump a vámokat „véglegesnek” nevezte, jelezve, hogy nem kíván tárgyalni mentességekről és kivételekről, de látva az eddigi intézkedéseit, és hogy Amerika sem jár maradéktalanul jól, semmi nem vehető biztosra.
Az USA eddig is alkalmazott vámtarifát a külföldről behozott gépjárművek esetében, így az EU-ból érkező autókra is érvényes volt a korábban megállapított 2,5%-os általános vámtarifa. Hogy ez továbbra is érvényben marad-e, a Fehér Ház ellentmondásos nyilatkozatai alapján még nem egyértelmű, de ha igen, akkor az EU-ból érkező autókra most összesen 27,5% vám rakódik. A kisteherautókat eddig 25 százalékos vám illette, amely várhatóan 50 százalékra emelkedik. Az új szabályok minden országra egységesen vonatkoznak. Korlátozott mentességet csak az észak-amerikai kereskedelmi egyezmény (USMCA) keretében érkező termékek kapnak, így az USMCA-partner országokból származó alkatrészek is vámmentesek maradnak, amíg ki nem dolgoznak egy mechanizmust a nem amerikai tartalmuk megadóztatására.
A rendelkezés szinte elképzelhetetlen volumenű kereskedelmet érint. A portfolio.hu cikke szerint 2024-ben az USA mintegy 214 milliárd dollár értékben importált személygépkocsikat, és további kb. 192 milliárd dollár értékben autóalkatrészeket. Mivel az USA a világ legnagyobb autópiaca, az intézkedés gyakorlatilag a globális autókereskedelem egészét megrázza. Az Európai Unió pedig az USA legjelentősebb exportpiaca a gépjárművek vonatkozásában, hiszen
az Európai Unió összes exportált járművének kb. egynegyede az amerikai piacra megy, ami éves szinten közel 750 ezer európai gyártású autó exportját jelenti az USA-ba. Értékben kifejezve 33-38 milliárd eurót jelent.
Az új vám rövid távú hatásai az európai és a magyar járműiparra
Árak és kapacitás
A fenti adatokból kiindulva a vámrendelkezés várhatóan komoly zavarokat okoz az európai járműiparban, az európai gyártók komoly veszteségeket lesznek kénytelenek elkönyvelni az új amerikai vám miatt. Az EU-ból importált autók ára drasztikusan megemelkedik az amerikai piacon, amely várhatóan a kereslet visszaesését fogja eredményezni.
A rövid távú következmények között számolni kell a fogyasztói árak növekedésével is. A vám nagy részét átháríthatják a vásárlókra, így az import autók (főleg prémium európai márkák) ára jelentősen megemelkedik.
Az európai autógyártók számára rövid távon az egyik legnagyobb gond a felesleges kapacitás lesz. A gyártók mérsékelhetik termelésüket, hiszen az USA-ba szánt nagy mennyiségű kontingenst nem tudják könnyen más piacokra átirányítani. Ez gyártás-visszafogáshoz és átmeneti leállásokhoz vezethet egyes európai üzemekben.
Különösen nagy problémát jelenthet mindez Németországban, hiszen az ország három nagy autógyártója adja az EU–USA autóexport nagyjából 73%-át.
Amerika sem jár jól
Ami Európában probléma lesz, az alól az Egyesült Államok sem tudja kivonni magát annak köszönhetően, hogy Németország autóipara mélyen integrálódott a globális ellátási láncokba. Elemzői vélemények szerint Donald Trumpot akár már rövid távon meghátrálásra kényszerítheti az a tény, hogy azok az amerikai autógyártók is megszenvedik majd az új vám hatásait, amelyek az amerikai piacon eladott autóikat külföldön gyártatják. Ráadásul ezek a vállalatok az alkatrészeik jó részét is külföldről szerzik be, amelyek a vámok miatt szintén jelentősen drágulni fognak.
Bajban lehet a magyar autóipar is
Magyarország különösen nehéz helyzetbe kerülhet a vámrendelkezések miatt, hiszen nemzetközi összehasonlításban is nagy szeletet hasít ki magának az autóipar az egyes gazdasági ágazatok közül. A g7.hu elemzése alapján “hozzáadott érték alapon Magyarországnak az USA-val szemben van a legnagyobb kereskedelmi többlete az EU-tagok közül”, éppen az autóipari kivitel miatt. Például az audi.hu kimutatása alapján Győrben gyártják az Audi Q3 és TT modelleket is, a célpiacok közül pedig az USA az egyik legnagyobb. Ezek a magyar gyártású autók most 25%-kal drágábban juthatnának el az USA-ba, ami gyakorlatilag ellehetetleníti versenyképes értékesítésüket és rövid távon termeléscsökkenést és a munkahelyek átmeneti megszűnését is eredményezheti.
Vannak, akik optimisták
Európai viszonylatban vannak azonban olyan elemzők, akik azt prognosztizálják, hogy makrogazdasági szinten az EU és különösen Németország kezelni tudja ezt a sokkot: a London School of Economics arra jutott, hogy az autóipari vám gazdasági hatásai összességében megugorhatóak lesznek Európa számára. Ez azonban a jelenlegi helyzetben biztosan nem nyújt vigaszt az autóipar szereplőinek, akik azonnali veszteségeket szenvednek el és a jövőt illetően bizonytalanságban vannak.
A vámok hosszú távú hatásai
Ha a vámok hosszú távon is fennmaradnak, akkor átalakul minden, amit eddig a globális autóipar működéséről tudtunk. A távoli vagy hazai piacokon megvalósuló autógyártás helyét átveheti az USA-ban történő gyártás, amelyekre már most is van precedens, hiszen több európai cég eddig is rendelkezett termelőkapacitással az USA-ban (például a BMW, a Mercedes vagy a Volkswagen-csoport). Ezt a tendenciát erősítheti a vám: növelhetik az amerikai gyáraik kapacitását vagy új üzemeket nyithatnak. Amennyiben ez megvalósul, az autógyárak a helyi gyártás miatt mentesülnek a vámok alól, de ez együtt jár azzal is, hogy bezárják az európai gyárak egy részét. Ez az Európai Unióban és Magyarországon is a befektetések elmaradásához és munkahelyek megszűnéséhez vezethet.
Utolsókból elsők?
A helyzet haszonélvezői azok a vállalatok lehetnek, amelyek kevésbé függenek az amerikai importtól. A Morning Star elemzése szerint helyzeti előnybe kerülhet például a Renault–Nissan csoport, amelynek francia márkái alig vannak jelen az USA-ban, így őket kevésbé érinti közvetlenül a vám. Nem csoda tehát, hogy a vámrendelkezések bejelentése után a német és olasz márkák estek a tőzsdén, míg a Renault árfolyama enyhe pluszban zárt. Óriási vesztesei lehetnek a prémium sportkocsikat gyártó márkák (mint például a Porsche, Ferrari, Lamborghini) és a német luxusmárkák bizonyos modelljei, hiszen ezek a gépjárművek teljes mértékben Európából kerülnek az amerikai piacra.
Hogyan alakul majd a gépjárművek kínálata és ára? Ez attól függ, hogy mennyire esik vissza a termelés és mekkora gyártókapacitás marad Európában. A kezdeti időszakban várhatóan nem csökken az Európában elérhető autók mennyisége és akár az árak csökkenése vagy stagnálása is bekövetkezhet a belső verseny miatt, amelyet az amerikai piaci kiesése még inkább növelni fog. Ugyanakkor a profitcsökkenés miatt a gyártók racionalizálhatnak, kevesebb új modellt fejleszthetnek, és ez Európában szűkülő kínálathoz vezethet. Ez különösen kritikus most, amikor az európai iparági szereplők megkezdték az átállást az elektromos hajtásra, miközben a kínai elektromos autó gyártók térnyerése egyre szignifikánsabb. Az ACEA szerint a döntés a lehető legrosszabb pillanatban érte az ágazatot, hiszen az autógyártóknak egyszerre kellene finanszírozniuk a zöld átállást és helytállniuk a nemzetközi versenyben.
Mit tehet az Európai Unió?
Első körben minden bizonnyal megpróbál diplomáciai úton engedményeket elérni annak ellenére is, hogy a Trump adminisztráció nyilvánvalóvá tette, nem kíván változtatni a vámpolitikáján. Amennyiben ez nem vezet eredményre, Európa kénytelen lehet viszont-vámokat bevezetni az amerikai termékekre, amely egy elhúzódó kereskedelmi háborút és beláthatatlan következményeket eredményezhet. Magyarország számolhat azzal, hogy a nagy autógyártók a jövőbeni beruházásaikat az USA-ba helyezik át, így hazánkban lelassulhat az autóipar bővülése. Emellett a meglévő magyar üzemek a termelés diverzifikálására kényszerülhetnek: nagyobb hangsúlyt helyezhetnek más piacokra vagy más termékekre (elektromos autó komponensek gyártására), ha az USA-export tartósan korlátozott.
Ugyanakkor a magyar autóipar alacsony költségszintje miatt akár profitálhat is abból, ha az európai gyártók a kontinensen belüli termelést konszolidálják, a drágább nyugat-európai üzemeket zárják be és a hatékonyabb közép-európai gyárak maradnak meg.
Milyen következményekkel számolhatnak a flottakezelő cégek?
A Fleet Europe szakportál értékelése szerint az új vám mélyreható hatással lesz az autógyártókra, az autóeladásokra, a lízingcégekre és a flottamenedzserekre is – vagyis a teljes értékláncra kiterjedő következményekkel számolhatunk. A 25%-os amerikai vám láncreakciót indít el az autópiacon, ami végső soron a flottakezelési szektorra is átterjed: a beszerzési árak, a működési költségek és a másodlagos piaci értékek változásain keresztül meghatározza a cégek nyereségességét és piaci pozícióját. A flottakezelő vállalatok jellemzően új autókat vásárolnak és adják tartós bérletbe ügyfeleiknek, üzleti modelljük pedig érzékeny az autóárakra, a finanszírozási költségekre és a használtpiaci értékekre – márpedig mindezekre hatással lehet a vám miatti piaci átrendeződés.
Új autók
A flottakezelő cégek számára az első kihívások egyike az új járművek beszerzésének változása. Ha az európai gyártók csökkentik a termelést, akkor csökkenhet az új autók kínálata és visszatérhet a Covid járvány rémképe: meghosszabbodhatnak a szállítási határidők. Ahogy a fentiekben írtuk, rövid távon ennek a szöges ellentéte is bekövetkezhet, hiszen az
amerikai export kiesése miatt átmenetileg túlkínálat alakulhat ki Európában, ez pedig a gyártói oldalról akciókhoz, kedvezményekhez vezethet. Egy ilyen helyzetnek a flottakezelő cégek a nyertesei lehetnek. Nehéz azonban megjósolni, hogy melyik szcenárió következik be, így az autóárak alakulása is bizonytalan rövid távon.
Használt autók
A használt autók értéke szintén ingadozhat, ami a flottakezelők számára kulcsfontosságú (mert a lízingelt járművek futamidő végi maradványértéke befolyásolja az üzlet nyereségét). Ha kevesebb új autó érkezik a piacra, a vállalatok tovább használják a meglévő járműveiket, ami felhajthatja a használt autók árát és vonzóbbá teheti a rövid távú autóbérlési megoldásokat. Ezt láttuk a közelmúltban a chiphiány idején is, amikor a használt autók drágultak, a rövid távú bérautó szolgáltatások pedig keresettebbek lettek. Amennyiben a használt autók árai növekednek, a flottakezelő cégek rövid távon érezhetik ennek előnyét, mert a visszavett autóikat magasabb áron tudják értékesíteni. Ha azonban a gyártók jelentős kedvezményekkel öntik a piacra a felhalmozott készleteket, az leértékelheti a használt autókat, ami viszont veszteséget okozhat a lízingcégnek a tervezetthez képest.
Ha az autópiac tartósan drágább és volatilisebb lesz, a kisebb flottakezelő cégek profitmarzsa csökkenhet, és egyesek szereplő kiszorulhatnak a piacról vagy felvásárolhatók lesznek. Pozitívum lehet, hogy a magyar flottakezelők is profitálhatnak a digitalizációból és hatékonyságjavításból, valamint abból, ha az ügyfelek egy része a bizonytalan időkben inkább lízingel ahelyett, hogy a saját tőkéjéből vásárol gépjárműveket, ezzel pedig a kockázatokat (értékvesztés, finanszírozás) inkább külső szolgáltatóra hárítja.
A Flexfleet Zrt. új stratégiája valójában a mindenkori
Véleményünk szerint a magyar piacon a Flexfleet-hez hasonló cégek akkor tarthatják magukat a víz felett ebben a bizonytalan helyzetben, ha rugalmasan alkalmazkodnak: például alternatív megoldásokat kínálnak (használtautó-lízing, hosszabb bérleti időtartamok, rent-a-car szolgáltatás erősítése), vagy speciális ügyféligényekre fókuszálnak. Ezt tettük eddig is, üzletpolitikánknak meghatározó elemei a rugalmasság és hogy minden ügyfelünk egyedi igényekkel rendelkezik.
A Covid járvány megtanított bennünket az éberségre, és hogy lépésekkel az események előtt kell járnunk. Mikor láttuk, hogy a chiphiány miatt partnereinknek akár 8-10 hónapot is kell várni egy új autóra, előrendeltünk gépjárműveket, amelyeket akár azonnal át tudtunk adni ügyfeleinknek. Bővítettük rent-a-car szolgáltatásunkat, mellyel a gyártásból rendelt autók hosszabb szállítási ideje is könnyebben áthidalhatóvá vált. A jelenlegi helyzetben sem teszünk másként: folyamatosan monitorozzuk a piacot és az ügyféligényeket, és reagálunk, hezitálás nélkül, emellett pedig olyan munkahelyi közösséget építünk, amely nem ijed meg a kihívásoktól.
Mit tanácsolunk ügyfeleinknek?
Értékesítőink egy-egy partneri találkozó alkalmával nemcsak szolgáltatásainkról beszélgetnek ügyfeleinkkel, hanem személyesebb, akár a szakmán túlmutató dolgokról is, így tisztában vagyunk partnereink problématérképével. Bizonytalanság, áremelkedés, brutális szállítási határidők, finanszírozási nehezéségek – ezek a partneri beszélgetéseken legtöbbször elhangzó félelmek. Ügyfeleinket a jövőben is segítjük a cégük számára legoptimálisabb finanszírozási forma kiválasztásában, hogy ahol lehet, költséget takaríthassanak meg a vállalkozásuknak. Biztosak lehetnek abban is, hogy követjük a vámrendelkezésekkel összefüggő változásokat, és biztatjuk őket arra, hogy a bizonytalan körülmények között a cégautó kapcsán ne a saját tőkéjüket éljék fel, hanem vegyék igénybe rent-a-car vagy tartós bérlet szolgáltatásunkat. Ezzel a lépéssel ha teljesen nem is, legalább részben oldható a pénzügyi bizonytalanság.
Comments are closed.