Tapasztalataink alapján nem mindig egyértelmű ügyfeleink számára, hogy mi a különbség az egyes finanszírozási formák között, mik az előnyei, illetve a hátrányai a különféle szolgáltatásoknak. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, hogy ezzel is megkönnyítsük a döntést.
A gépjárműlízing kedvező pénzügyi vonatkozásai miatt (például adózás, levonható ÁFA tartalom, kényelmi szempontok) egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hazai piacon is, de nem mindig egyértelmű, hogy melyik finanszírozási forma passzol leginkább az adott vállalkozáshoz. A döntést megelőzően érdemes tehát körültekintően utánajárni annak, melyik konstrukció a legideálisabb ahhoz, hogy segítségével egy vállalkozás költségei valóban csökkenthetőek legyenek.
Zárt végű pénzügyi lízing
Ennél a konstrukciónál önerő befizetése szükséges, ezt követően, valamint a havi törlesztőrészlet rendezése után lehet használni a kiválasztott gépjárművet. A lízingdíjat a lízingbe adó az autó bruttó ára alapján kalkulálja, de magukra a havi lízingdíjakra nem rakódik áfa. Ez utóbbinak levonása ezért nem is lehetséges (hiszen nem tartalmazza a lízingdíj). A futamidő végén az autó mindenképpen a lízingbevevő, vagyis az Ön tulajdonába kerül. A gépjármű eszközként a lízingbevevő cég könyveiben szerepel, költségként annak amortizációja számolható el. Zárt végű pénzügyi lízinget igénybe vehetnek magánszemélyek és cégek is.
Nyílt végű pénzügyi lízing
Nyílt végű pénzügyi lízing esetében szintén szükség van önerő befizetésére, a zárt végű pénzügyi lízinggel ellentétben azonban a futamidő végén nem kötelező az autó megvásárlása. Mivel azonban a lízingbeadó által meghatározott maradványérték rendszerint jóval alacsonyabb, mint a piaci érték, így az autó futamidő végi birtokba vétele vagy harmadik személy vevőként való kijelölése mindenképpen ajánlott.
Ennél a konstrukciónál is a lízingbevevő könyveiben szerepel az eszköz. Fő különbség a zárt végű lízinghez képest, hogy nyílt végű lízing esetén a lízingdíjat a lízingbe adó az autó nettó ára alapján kalkulálja, ugyanakkor magukat a havi lízing díjakat (és az önerőt is) ÁFA terheli. Ez utóbbi ÁFA tartalom viszont a céges használat arányában, de minimum 50%-ban levonható személygépjármű esetén is. Nyílt végű pénzügyi lízing konstrukció kizárólag cégek számára elérhető, magánszemélyek részére nem. Nagyobb értékű autók esetén kifejezetten kedvelt konstrukció még abban az esetben is, ha egyébként a lízingbe vevő cégnek lenne lehetősége a készpénzes vásárlásra is. Ennek kizárólagos oka az ÁFA visszaigénylésének lehetősége.
Operatív lízing
Az operatív lízing vagy más néven tartós bérlet egyik nagy előnye, hogy nincs szükség önerőre. A havi bérleti díj a finanszírozáson túl tartalmazza az üzemeltetéshez kapcsolódó költségeket és szolgáltatásokat, többek között a gépjármű szervizelését, gumiztatását és a biztosításokat. A kiadásokkal ily módon egyszerűen lehet tervezni és nem kell aggódni a beeső plusz költségek miatt. A gépjárművek tulajdonosa végig a bérbeadó cég, a futamidő végén a bérbevevő visszaadja az autót, nem kerül az Ön tulajdonába
A havi díj összege 100%-ban elszámolható költségként, az ÁFA pedig a céges használat arányában, de minimum 50%-ban visszaigényelhető. A futamidő végén Ön visszaadja az autót, az eladással kapcsolatos feladatok kizárólag a bérbe adót terhelik. A tartós bérletről és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásainkról részletesen itt olvashat.
A Flexfleet Zrt. fő tevékenysége gépjárművek operatív lízingbe (=tartós bérletbe) adása, de ügynökként több lízingcég pénzügyi lízing termékeit is közvetítjük. Finanszírozási formákkal kapcsolatos kérdések esetén kollégáink készséggel állnak rendelkezésre.
Fotó: Unsplash
Comments are closed.